Fülészeti továbbképzéseink

Az állatorvosi fülészet egy érdekes határterülete sok orvosi tudományágnak: a bőrgyógyászat, onkológia, sebészet, neurológia, radiológia mind szerepet kap. A külső hallójárat betegségei gyakorlatilag a bőrgyógyászat tárgykörébe tartoznak, és mivel a legtöbb ismert probléma itt merül fel (főként a hallójárat gyulladásos megbetegedései), így az állatorvosi vonalon a fülészet nem önálló tudományágként szokott megjelenni (otológia, audiológia), hanem mint annak részterülete. Ennek megfelelően a konferenciákon, továbbképzéseken a fülészeti témák általában ebben a szekcióban hangzanak el. Tegnap a Vitamed Pharma szervezésében egy fél napos, allergológiai képzésen vettünk részt, ami fülészeti esetekben igen sokszor áll a háttérben (táplálék allergia esetén 53%-ban lesz külső hallójárat gyulladás, atópiás dermatitis esetén 48.8%-ban, sőt ezekben az esetekben ez az első tünet az esetek 43%-ában).

A jövő héten a Virbac jóvoltából a WCVD-n (8th World Congress of Veterinary Dermatology ) veszek részt Bordeauxban, Franciaországban.

header

Itt szintén a bőrgyógyászat irányából lesz lehetőség a világ legjobb dermatológus szakembereitől tanulni. Terveim szerint majd be is jelentkezem onnan, de legkésőbb utólag biztos írok róla.

A sok hallójárat gyulladás mellett azonban komolyabb, mélyebb területeket érintő betegségek is előfordulhatnak, azonban ezekről az állatorvosi vonalon még keveset tudunk. Ezért a továbbképzések másik iránya az embergyógyászati fülészet tanulmányozása, ami jó kiindulási alapot jelenthet, ha szeretnénk továbblépni, és új dolgokat felfedezni, kezelni háziállatainknál. Ebben a szellemben vásárolok az utóbbi időben könyveket is, tegnap például az alábbit:

IMG_7913

Ennek azért is van jelentősége, mert a felszereltségünk (ABR, tympanometer) is alkalmas már sok olyan elváltozás felismerésére, amire eddig az általános állatorvosi fülészet nem volt képes, és ezekről emberorvos kollégáinktól tudunk tanulni.

Szóval nem telnek unalmasan a napok akkor sem, ha éppen nem a rendelőben dolgozunk :)

 

Hall? Nem hall?

A hallásvesztés megítélése sokszor nem egyszerű feladat, mert az egyoldali süketséget kedvenceinkben nehezen, vagy egyáltalán nem vesszük észre. Az objektív hallásvizsgálat eszköze a BERA (Brainstem Evoked Response Audiometry) készülék: elektródák segítségével egy fülhallgatón bejuttatott hang agytörzsben kiváltott válaszát (BERA hullámokat) vizsgáljuk. A módszerrel újszülöttek is vizsgálhatók, emberek esetében is ezzel a készülékkel végzik a szűréseket. Fontos lehet az eredmény ismerete bizonyos fajták esetében a tenyésztés miatt (öröklődő süketség), de a kezelések szempontjából is fontos tudnunk, hogy egy krónikus gyulladás után az adott fül hallóképes-e még. A vizsgálat bódításban zajlik, mert a kis izommozgások is befolyásolhatják a görbét, és ronthatják a pontos diagnózis lehetőségét.

IMG_6804

Az alábbiakban egy ép és egy hallásvesztett fül BERA képét mutatom be. Az első felvételen jól láthatók a várt, megfelelő időben érkező BERA hullámok, valamint a magas statisztikai mérőszám, az FSP (146.48, ref: >3), ami a meglévő hullám varianciáját hasonlítja a háttérzaj hullámaihoz, ezáltal a válasz tisztaságát méri.

IMG_7799

A következő képen egy (öröklötten) süket kutya BERA görbéjét mutatom be. Jól látható a zajos görbe, az alacsony FSP érték (0.78). Fontos kiemelni, hogy az FSP önmagában csak a válasz tisztaságát méri, tehát alacsony FSP mellett is lehet normál válasz, amennyiben a háttérzaj (EKG, EEG görbék, izommozgások, elektromos háttérzaj) erős. A görbe értékelése ezért szintén fontos feladat.

IMG_7798

Macska fájdalom

Egy éppen folyamatban lévő estet osztanék meg. Panka egy 6 éves ivartalanított nőstény macska, bizonytalan eredetű fájdalmas periódusokkal. Ilyenkor gyakorlatilag gubbaszt, étvágytalan. Ismert FIV fertőzött cica, de jelenleg a véreredménye nem indokolja a panaszokat. Egy érdekesség tűnt fel: a kalcium szint magasabb volt a referencia értéknél: 3.06 mmol/L (ref:2.05-2.95). Ez az eltérés utalhat tumoros elváltozásokra, így a negatív hasi ultrahang vizsgálati lelet után MR vizsgálatot javasoltunk, tumor vagy góc keresés miatt. A vizsgálat során mindössze egy eltérést találtak: a bal oldali középfülben folyadék található.

IMG_7802IMG_7803

Az otoszkópos vizsgálat során a bal oldali dobhártya valóban opálosabbnak tűnt a jobb oldalihoz képest, azonban a jobb oldali sem tűnt teljesen épnek, így ez alapján nehéz kimondani a középfül érintettségét. Az alábbi képen a bal oldali dobhártya endoszkópos képe látható:

IMG_7788

Az alább pedig az MR alapján nem érintett, jobb oldali dobhártya:

IMG_7789

A csontos elváltozások megítélésére, és az oldaliság ellenőrzésére a mintavétel előtt RTG felvételt készítettünk. A három oldali felvételen jól látszik a bal oldali dobüreg érintettsége.

IMG_7792Az egészséges dobüreg képe:

IMG_7793Az érintett oldalon a dobüreg „sötétebb” (radiodenzebb) lefedettsége látható a következő felvételen az ellenkező oldalihoz képest.

IMG_7794

A myringotomia ( a dobhártyán keresztüli mintavétel a dobüregből) előtt tympanometriás vizsgálattal ítéltük meg a két oldalt. Az első képen egy egészséges macska tympanogramját mutatom be (A típus).

IMG_7795A minimális negatív nyomás (-7, -15 daPa)  a középfülben az altatás miatt alakulhat ki, a görbe azonban egészséges dobhártya működést, és középfül viszonyokat mutat. Az alábbi tympanogram Panka macskáról készült. Jól látható, hogy a jobb oldalon a görbe erősen ellapult (As típus), a bal oldalon gyakorlatilag nem is ábrázolódik (B típus). Ez alapján, valamint a normál hallójárat űrtartalom alapján (ECV=0.45 ml) is igazolható, hogy a bal oldalt a dobüreget kitölti valami, jobb oldalt pedig a dobhártya hegesedése sejthető, amit a fent már bemutatott endoszkópos kép is igazolt.

IMG_7796

Az endoszkóp mellett végzett myringotomia során a dobüregi váladékból mintát vettünk, amit mikrobiológiai vizsgálatra küldtünk, és helyben citológiai vizsgálatot végeztünk. Ennek eredménye negatív lett (baktérium nem tenyészett ki, a citológián vörösvérsejtek mellett elszórtan 1-2 neutrophil granulocyta tűnt fel), tehát a háttérben nem bakteriális eredetű középfül gyulladás áll.

IMG_7801IMG_7610

Az eddigiek alapján tehát tudjuk, hogy a bal oldalon folyadék van a középfülben, ami nem gyulladásos eredetű. Ez feltehetően az Eustach-féle fülkürt működészavara (elzáródása?) miatt alakulhat ki, és az esetleges periodikus ürülés kapcsán időnként jobb, időnként kellemetlenebb állapotok váltogathatják egymást, mint ahogy a tulajdonos is jelezte. A kalcium szint egyelőre csökkenő tendenciát mutat a rendelőben mért értékek alapján. Egyelőre gyógyszeresen próbálunk segíteni (gyulladáscsökkentés NSAID használatával – szteroid a FIV fertőzés miatt nem jön szóba, a váladék „higítása” acetylcysteinnel), azonban ha a tünetek nem javulnak, és a kontroll RTG felvételen továbbra is látható lesz a váladék, úgy műtéti megoldás lesz a következő javasolt lépés: a dobüreg megnyitása (VBO – ventral bulla osteotomy).

Elindul a blog

Köszöntöm honlapunkon! A jövőben itt számos kisállat fülészettel kapcsolatos tájékoztatót, érdekességet, esetleírást szeretnék megjelentetni. Hamarosan kezdjük….:)

IMG_2645 (Large)