Az állatorvosi fülészet egy érdekes határterülete sok orvosi tudományágnak: a bőrgyógyászat, onkológia, sebészet, neurológia, radiológia mind szerepet kap. A külső hallójárat betegségei gyakorlatilag a bőrgyógyászat tárgykörébe tartoznak, és mivel a legtöbb ismert probléma itt merül fel (főként a hallójárat gyulladásos megbetegedései), így az állatorvosi vonalon a fülészet nem önálló tudományágként szokott megjelenni (otológia, audiológia), hanem mint annak részterülete. Ennek megfelelően a konferenciákon, továbbképzéseken a fülészeti témák általában ebben a szekcióban hangzanak el. Tegnap a Vitamed Pharma szervezésében egy fél napos, allergológiai képzésen vettünk részt, ami fülészeti esetekben igen sokszor áll a háttérben (táplálék allergia esetén 53%-ban lesz külső hallójárat gyulladás, atópiás dermatitis esetén 48.8%-ban, sőt ezekben az esetekben ez az első tünet az esetek 43%-ában).
A jövő héten a Virbac jóvoltából a WCVD-n (8th World Congress of Veterinary Dermatology ) veszek részt Bordeauxban, Franciaországban.
Itt szintén a bőrgyógyászat irányából lesz lehetőség a világ legjobb dermatológus szakembereitől tanulni. Terveim szerint majd be is jelentkezem onnan, de legkésőbb utólag biztos írok róla.
A sok hallójárat gyulladás mellett azonban komolyabb, mélyebb területeket érintő betegségek is előfordulhatnak, azonban ezekről az állatorvosi vonalon még keveset tudunk. Ezért a továbbképzések másik iránya az embergyógyászati fülészet tanulmányozása, ami jó kiindulási alapot jelenthet, ha szeretnénk továbblépni, és új dolgokat felfedezni, kezelni háziállatainknál. Ebben a szellemben vásárolok az utóbbi időben könyveket is, tegnap például az alábbit:
Ennek azért is van jelentősége, mert a felszereltségünk (ABR, tympanometer) is alkalmas már sok olyan elváltozás felismerésére, amire eddig az általános állatorvosi fülészet nem volt képes, és ezekről emberorvos kollégáinktól tudunk tanulni.
Szóval nem telnek unalmasan a napok akkor sem, ha éppen nem a rendelőben dolgozunk :)